wonderlife.pl - Zostań gwiazdą
Jak dobrze narysować włosy? Poradnik Maggi!

Moja metoda rysowania włosów opiera się w dużej mierze na sposobie Agaty aka Terra Naomi - odsyłam do tutoriali jej bloga: klik i klik.

Poszukaj także innych poradników w internecie (na przykład na deviantart lub pinterest) pomagających zrozumieć jak układają się włosy i przede wszystkim zapoznaj się z programem, w którym rysujesz - tutaj wystarczy pędzel, gumka i obsługa warstw. Ja korzystam z Adobe Photoshop CC 2019, ale możesz pracować w innym wybranym przez siebie programie.

W tym tutorialu skupię się bardziej na kwestiach, które sama wypracowałam lub które nie zostały wspomniane przez Agatę, a także na najczęściej obserwowanych przeze mnie błędach.

Zanim zaczniesz rysować, koniecznie zadbaj o dobre zdjęcie referencyjne.
  • Powinno być ono duże i w dobrej jakości.
  • Najlepiej, żeby głowa na zdjęciu była ustawiona podobnie do głowy avatara.
  • Na samych włosach powinno być widoczne ułożenie poszczególnych pasm.
  • Nie wzoruj się na rysunkach i modelach 3D - w tych przypadkach nie ma 100% pewności, że dany obrazek faktycznie dobrze odwzorowuje realne ułożenie fryzury.
Na samym początku warto przeanalizować ułożenie poszczególnych pasm. Poglądowo zostały one obrysowane na zdjęciu referencyjnym.Do rysowania wykorzystuję paletę kolorów stworzoną przez Agatę, ale możesz użyć innej, stworzonej przez siebie lub znalezionej w internecie.Korzystam także z tabletu graficznego - nie jest to obowiązkowe, ale w przypadku rysowania włosów bardzo ułatwia to całą pracę.
Ustawiam pędzel na 100% krycia i przepływu i nie zmieniam tych ustawień w trakcie pracy.

Czas na rysowanie!

1. Rysowanie zaczynam od drugiego koloru. Używam pędzla o grubości 3px i zarysowuję ogólny kształt fryzury, zaznaczam poszczególne pasma. Nie skupiam się na wyrysowaniu każdego pasma, a jedynie na tych głównych, największych - mniejsze zostaną dodane w późniejszym etapie.
Jeżeli masz duży problem z zarysowaniem ogólnego kształtu, możesz nałożyć obrys zrobiony na podstawie zdjęcia, jednak zachęcam do nauki rysowania bez jego pomocy.2. Tym samym pędzlem wzmacniam obrys tak, aby później móc bez problemu wypełnić go kolorem. Obszar ten zamalowuję najczęściej pędzlami 3-5px.3. Zmieniam szerokość pędzla na 1px i tak jak wcześniej wspomniałam, dorysowuję luźne pojedyncze włosy. Możesz delikatnie “obrysować” kształt fryzury przy samej głowie, zwracając uwagę na to, żeby pojedyncze włosy nie odstawały od niej zbyt mocno. Uzupełniam także miejsca między większymi pasmami, rozdzielam ich końcówki, a także dorysowuję cieńsze pasma, których nie uwzględniłam wcześniej.Jeżeli nie masz jeszcze wprawy przy rysowaniu, następne kroki polecam wykonywać na kolejnych warstwach z włączoną maską przycinającą. Sama najczęściej blokuję warstwę z wypełnieniem (opcja “Lock transparent pixels” w oknie warstw) i rysuję całą fryzurę na jednej.

4. Przechodzę do trzeciego koloru w palecie i pędzlem 3px rysuję poszczególne pasma włosów. Możesz pomóc sobie obrysem zrobionym wcześniej. Ten etap jest bardzo ważny! Jeśli wykonasz go poprawnie, w znaczącym stopniu ułatwisz sobie późniejszą pracę.5. Wybieram kolejny kolor, zmieniam szerokość pędzla na 2px i poprawiam to, co narysowałam wcześniej. Nie zakrywam jednak poprzedniego koloru w całości, a jedynie skupiam się na stopniowym wydobywaniu świateł. Dla lepszego zróżnicowania całości nie podkreślam wszystkich miejsc. Wybieram pasma i miejsca, które wizualnie powinny być najbardziej “z przodu”.6. Zmieniam kolor na kolejny i tym samym pędzlem dalej stopniowo wydobywam kolejne światła.7. Czas na przedostatni kolor, tutaj jednak zmieniam pędzel na 1px i podkreślam niewielkie obszary - tam, gdzie światło jest najmocniejsze. W tym kroku także pilnuję w mniejszym stopniu kształtu pasm i staram się delikatnie (!) wyjechać poza nie, zacierając najbardziej wyraźne granice między nimi.8. Ostatnim najjaśniejszym kolorem zaznaczam bardzo oszczędnie najmocniejsze światła i pojedyncze włosy, jak w poprzednim kroku.9. Przechodzę teraz do najciemniejszego koloru w palecie i podkreślam najciemniejsze miejsca takie jak przedziałek, okolice szyi i policzków i miejsca między niektórymi pasmami. Często także używam w tym kroku koloru bazowego.10. Upewniam się, czy na pewno fryzura wygląda w porządku i w zależności od potrzeby koryguję błędy według uznania. W tym przypadku dodałam kilka pojedynczych kresek najjaśniejszym kolorem.
Inne wskazówki:
  • Ważną sprawą przy tworzeniu kształtu jest zaznaczenie linii czoła - przy mniej regularnie ułożonych włosach lub grzywkach ten kształt może umknąć.
  • Ta rada zabrzmi jak najbardziej oczywista rzecz na świecie, ale wynika z moich obserwacji - przy cieniowaniu pamiętaj, że głowa jest okrągła. Włosy nie rozchodzą się na tylko na boki, ale też do tyłu i zachodzą na twarz.


  • Jeśli zależy Ci na wizualnym odbiciu włosów od twarzy, dodaj mocny cień przy samym przedziałku, pamiętając jednocześnie o zachowaniu kształtu linii czoła.